Akustik Proje

Akustik proje, akustik uzman tarafından hazırlana bir proje türüdür. Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik doğrultusunda proje hazırlanır.

Akustik Uzman Kimdir?

Akustik uzman, genel olarak mühendislik bölümlerinden mezun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından organize edilen eğitimlerden başarılı olan kişidir. Temel iki eğitim vardır: D1 – Temel Bina Akustiği Sertifika Programı ve D2 – Bina Akustiği Ölçümleri Sertifika Programı.

Akustik Proje

Akustik Proje Zorunlu Mu?

Ruhsata tabi yapılardan, çatı arası ve bir bodrum katı hariç yedi kattan fazla olan konutlar ve toplam inşaat alanı 2000 metrekareyi geçen iki kattan fazla olan konut dışı yapılar için mimari ve tesisat projelerinden ayrı olarak, akustik proje hazırlanır. Bu şartlar dışında kalan yapılar için akustik rapor hazırlanır. A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar için akustik performans belgesi düzenlenir.

Akustik Proje Ne Zaman Hazırlanır?

Akustik proje yapılması gerekli ise yeni yapılacak binalar veya tadilat durumlarında hazırlanmalıdır. Bazı durumlarda akustik rapor da istenir. Bu gibi durumlarda yapı ruhsatı belgesi çıkarmak için akustik proje de gereklidir. Belediyelerin imar müdürlükleri tarafından istenir.

Keleş Çevre, uzman ve yetkili kadrosu ile Türkiye genelinde akustik proje hizmeti vermektedir.