Asbest Sökümü

Asbest sökümü ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Kanserojen etkisi olan asbest, önlem alınmadan ortamdan uzaklaştırılırsa sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca mevzuat çerçevesinde yapılmayan asbest söküm çalışmaları için yüksek cezalar mevcuttur.

Asbest Söküm Uzmanı

Asbest sökümü, asbest söküm uzmanı gözetimi ve kontrolünde yapılmalıdır. Asbest söküm uzmanı olmak için gerekli ilk şart, en az C sınıfı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmaktır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan kişiler İSGÜM tarafından düzenlenen eğitime katılmak ve başarılı olmak zorundadır. Eğitimlerini tamamlayan asbest söküm uzmanları, asbest sökümünü yetkili olarak yapabilir.

Asbest Sökümü

Asbest Sökümü Nerede Yapılır?

Asbest sökümü bina, fabrika ve gemi alanlarında, asbestin mevcut olduğu yerlerde yapılır. Asbest sökümü için asbestin bulunduğu alana gidilir ve o bölgede çalışma yapılır.

Asbest sökümü için gerekli olan karantina sistemi ve ekipmanlar sahaya getirilir. Söküm çalışmalarıdan sonra çalışanların sağlığı için duş alması gerekir. Duş sistemleri de çalışma alanında müsait bir yere kurulur.

Asbest Sökümü Nasıl Yapılır?

Asbest lifli bir mineraldir. Isıya ve esnekliğe dayanıklıdır. Kullanılan malzeme kırıldığı zaman asbest lifleri ortama yayılır. Solunum ile insan vücuduna alınır.

Asbest sökümü öncesinde hazırlanan asbest envanter raporu, asbest söküm uzmanı tarafından incelenir. Asbest söküm planı oluşturulur. Daha önceden eğitim süreçleri tamamlanan asbest söküm çalışanları, asbest sökümünü yapar. Asbest sökümü esnasında asbest söküm uzmanı süreci takip ve kontrol eder.

Asbestin olduğu alan kapalı bir alan ise karantinaya alınır. Karantinanın içerisinde oluşacak asbest lifleri ters vakum ile filtrelerde toplanır. Bu sayede asbest sökümü yapılırken oluşan lifler karantina dışına çıkmamış olur. İçerisi tamamen asbest liflerinden arındıktan sonra karantina dağıtılır. Açık alanlarda emniyet şeridi çekilir ve bu bölgeye girişler yasaklanır.

Sökülen malzemeler ortama yayılmayacak şekilde özenle ambalajlanır. Her bir ambalajın üstüne asbest olduğunu belirten etiketler yapıştırılır.

Asbest Nasıl Uzaklaştırılır?

Asbest sökümü tamamlandıktan sonra sökülen asbestli malzemeler ambalajlı olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yetkili bertaraf tesislerine gönderilir. Atık bertarafı için lisanslı araçlar ile taşıma gerçekleştirilir. Sökülen atıklar ortamdan güvenli bir şekilde uzaklaştırılır.

Keleş Çevre, asbest söküm uzmanı, teknik altyapısı, söküm ekibi, analiz desteği ve bertaraf hizmetleriyle Türkiye genelinde asbest söküm hizmeti vermektedir.