Isı Pompası

Isı pompası, çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjinin çoğunu yenilenebilir enerji kaynaklarından alan ısıtma ve soğutma sistemidir. Çalışmak için bir miktar elektirik enerjisine ihtiyaç duyan ısı pompası, kalan enerji ihtiyacının büyük kısmını havadan, sudan veya topraktan alır. Isı pompalarının güneş enerjisi sistemleriyle entegre edilerek tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışması da mümkündür.

Isı pompası, buzdolaplarının çalışma sisteminden ilham alınarak aynı mantıkla tasarlanmıştır. İçerisinde bulunan kapalı devre sistemdeki akışkanları, gaz ve sıvı hale dönüşmesi esnasında açığa çıkan ısıyı, tesisat içerisindeki suyu ısıtmak veya soğutmak için kullanır. Binaları tek bir sistemle kışın ısıtabilir, yazın soğutabilir ve her zaman kullanım için sıcak su elde edilebilir.

Isı Pompası

Küresel ısınma etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedilmeye başlanması sebebiyle sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişin kaçınılmaz olduğu anlaşıldı. Birçok alanda olduğu gibi iklimlendirme sistemlerinde de temiz enerjiye geçiş hız kazandı. Fosil yakıtlarla çalışan ve küresel ısınmaya sebep olan sistemlerin yerini ısı pompasıyla çalışan iklimlendirme sistemleri almaya başladı. Çevre bilinci oturmuş, dünyamızı tehdit eden çevresel riskleri gören Avrupa Birliği ülkeleri konut ve işyerlerinde ısı pompası kullanmayı teşvik eden ve destekleyen bir politika izlemektedir. İngiltere’de yeni yapılacak konutlarda doğalgazla çalışan kombilerin kullanımı yasaklanarak ısı pompası kullanılması zorunlu hale getirildi. Ülkemizde de böyle bir politikaya geçişin kaçınılmaz olduğunu çok rahat öngörebiliriz.

Isı pompası kullanarak çevreyi çok daha az kirleteceğiniz gibi enerji maliyetlerinizdende tasarruf edebileceğinizi unutmayın.

Havadan Suya Isı Pompası

Havadan suya ısı pompası, enerji ihtiyacının küçük bir kısmını elektrikten, büyük kısmını ise yenilenebilir enerji kaynağı olan havadan almaktadır. Havadaki ısıyı sistemindeki akışkanları ısıtmak veya soğutmak için kullanır. Daha sonrada bu akışkanlardan elde ettiği ısıyı tesisat suyuna aktarır. Isıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacınızın hepsini tek bir sistem karşılar. Yüksek teknoloji ürünler, havadan aldığı enerjiyi kullanarak %75 e varan yakıt tasarrufu sağlayabilmektedir.

Hava kaynaklı ısı pompası, ülkemizde en çok kullanılan ısı pompası tipidir. Kurulumunun kolay, kurulum maliyetinin az olması ve doğalgaz bulunmayan yerlerde kullanılabilmesi sebebiyle ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hava kaynaklı ısı pompaları kullanıcının konforu düşünülerek tasarlanmış cihazlardır. Sisteme entegre edilmiş kontrol panelleri sayesinde haftalık programlar düzenlenebilir.

Sudan Suya Isı Pompası

Sudan suya ısı pompası, en verimli ısı pompası sistemlerindendir. Enerjisinin büyük kısmını yeraltı suları, akarsu, göl gibi su kaynaklarından alır. Özellikle, yeraltı sularının sıcaklığı yaz ve kış aylarında stabil kalır. Yeraltı suları donacak kadar soğumazlar. Bu yüzden sistemin yeraltı sularına bağlanması çok daha verimlidir. Yüksek teknoloji ürünler, sudan aldığı enerjiyi kullanarak %80 e varan yakıt tasarrufu sağlayabilmektedir.Isıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacınızı tek bir sistemle karşılar. Isı pompaları kullanıcının konforu düşünülerek tasarlanmış cihazlardır. Sisteme entegre edilmiş kontrol panelleri sayesinde haftalık programlar düzenlenebilir.

Su kaynaklı ısı pompaları, kurulum maliyeti bakımından, hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha yüksek olmasına karşın, daha verimli oldukları için uzun vadede daha ekonomiklerdir. Düşük işletme maliyeti ve düşük karbon emisyonuna sahip ürünlerdir. Konut, ofis, otel, banka, okul, stadyum, ticari bina gibi yerlerde kullanılabilir. Hastane, otel gibi düşük gürültü seviyesi gerektiren yerlere uygundur.

Topraktan Suya Isı Pompası

Topraktan suya ısı pompası enerjisinin büyük kısmını topraktan alan sistemlerdir. Az miktarda elektrik enerjisine itiyaç duyan bu sistemler, düşük işletme maliyeti ve düşük karbon emisyonuna sahiptirler. Toprak altına serilen borular yardımı ile toprağın ısısını sisteme aktarırlar. Yaz ve kış aylarında değişen hava koşullarından fazla etkilenmeyen bu sistemler çok verimli çalışmaktadır. Isıtma, soğutma, sıcak su ihtiyacını karşılarlar. Sisteme entegre kontrol panelleri sayesinde haftalık programlar düzenlenebilmektedir. Buda kullanıcılarına konfor sağlamaktadır.

Toprak kaynaklı ısı pompası uygun araziye sahip konut ve işyerlerinde kullanılabilmektedir. Kurulum maliyetleri yüksek olan toprak kaynaklı ısı pompaları, uzun vadede diğer sistemlere göre daha ekonomiktir. Yüksek teknolojili ürünler, topraktan aldıkları enerjiyi kullanarak %80 e varan yakıt tasarrufu sağlayabilmektedir. Konut, ofis, otel, banka, okul, stadyum, ticari bina gibi yerlerde kullanılabilirler. Hastane ve otel gibi düşük gürültü gerektiren yerlere uygundurlar.

Gıda Kurutma Makineleri (Gıda Kurutucu Isı Pompası)

Gıda kurutma makineleri, meyve, sebze, et, çiçek, ham yemiş gibi aklınıza gelebilecek tüm gıdaların kurutulmasında kullanılır. Meyve kurutma işi, asırlardır yapılmaktadır. Gıdaların raf ömrünü koruyucu kimyasallara gerek kalmadan uzatan gıda kurutma işi, son zamanlarda çok yatırım yapılan popüler bir iş sektörü olmuştur.

Meyve kurutma yöntemleri arasında güneşte meyve kurutma, fırında meyve kurutma, mikrodalgada meyve kurutma gibi yöntemler vardır. Bu yöntemlere alternatif olarak hem hijyenik hem de ucuz olan ısı pompalı meyve kurutma yöntemi geliştirilmiştir. Tozdan kirden uzak kapalı bir ortam olan hijyenik kurutma kasalarına kurutulacak meyve, sebze veya gıdalar yerleştirilerek kurutma işlemi gerçekleştirilir.

Meyve kurutma tesisi kurmak isteyenler için gıda kurutma makineleri en temel ihtiyacın başında gelir. Gıda kurutma işlemin sırasında elektrik maliyetleri büyük bir maliyet oluşturur. Isı pompalı meyve kurutma sistemi ile elektrik maliyetleri önemli ölçüde azalmaktadır.

Keleş Çevre, uzman kadrosu ve kaliteli hizmet anlayışı ile Türkiye genelinde ısı pompası sistemleri kurmaktadır.